Živé knižnice s liečenými narkomanmi opäť v našom meste

Mestská polícia Čadca s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja pripravili v našom meste niekoľko bezplatných aktivít pre žiakov základných a stredných škôl v našom meste. November je už tradične venovaný Európskemu týždňu boja proti drogám a cieľom týchto aktivít je zamerať sa na prevenciu zneužívania návykových látok, zníženie dopytu po legálnych a nelegálnych drogách, zvýšenie trestnoprávnej zodpovednosti, podpora zdravého životného štýlu a zmysluplné využívanie svojho voľného času u našich žiakov.

Aktivita č.1 -"Nemusíš to zažiť“ - Živé knižnice s liečenými mladými narkomanmi

 Cieľová skupina: žiaci základných škôl - 8,9. ročník + žiaci stredných škôl

 Technika: Inovatívny projekt živých knižníc je priestor na vytvorenie konštruktívneho dialógu s ľuďmi,

s ktorými sa v bežnej realite nemáme príležitosť stretnúť a porozprávať. Knihy v živej knižnici sú ľudské

bytosti a spoločne so samotnými čitateľmi (našimi žiakmi) vstupujú do kontaktu cez osobnú výpoveď.

 Ide o skupinu mladých narkomanov z resocializačného zariadenia Provital z Nitrianského Pravna, ktorí

budú v sprievode terapeutov so skupinou 5-6 liečených mladých narkomanov.

 Celý program bude trvať cca 60 minút a môže byť pre väčšie skupiny detí, alebo triedu.

Miesto konania- Dom kultúry Čadca

Termín : 28-29.novembra 2023- o 9,00 hod a o 11,00 hod. –svoj záujem a počet žiakov nahláste do 20.11.2023 na tel: 041/4332133,alebo 0918 907 470 – srž.Mgr.Marcela Voreková.

Aktivita č.2 - Plagát roka/ Leták roka 2023/ 12. ročník – kreatívna súťaž zameraná na prevenciu užívania návykových látok mladistvých

 Témy: (Pre tento rok sme zvolili viac tém a výber už nechávame na pedagógoch jednotlivých tried)

1. „ Žuvací tabak a jeho skryté nebezpečenstvá“

2. „ Vape, či  elektronické cigarety – „COOL“ cesta do závislosti“

3. „ Drogy berú dušu“

4. „ Môj zmysel života, alebo všetko čo mám rád.... „

 Cieľová skupina: žiaci základných škôl 5-9. ročník + žiaci stredných škôl

 Technika: vytvorenie posteru (plagátu), koláže, antireklamnej kampane s použitím rôznych kreatívnych,

grafických, výtvarných, či kombinovaných techník (max. formát A3).

Termín : do 20.novembra 2023 zaslať poštou, alebo osobne doručiť na Mestskú políciu Čadca, Sl.Dobrovoľníkov 985, 02201 Čadca ( na zadnej strane prosíme uviesť: meno a priezvisko žiaka , škola

a trieda, telefónny kontakt na žiaka /1 výkres-max.1 autor/).

Mená víťazov aj s fotografiami tvorby budú zverejnené na webových stránkach a sociálnych sieťach Mesta Čadca, ako aj Mestskej polície Čadca a budú vystavené v Dome kultúry Čadca. Ocenené práce budú za každú kategóriu – žiaci 5-6 ročník – 3. najlepšie práce, žiaci 7-9 ročník a žiaci stredných škôl – 3. najlepšie práce, žiaci stredných škôl- 3 najlepšie práce.

Víťazi okrem hodnotných cien budú pozvaní aj na ďalšie interaktívne vzdelávanie v protidrogovej prevencii v spolupráci s Mestskou políciou Čadca a ďalšími partnermi.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte oddelenie prevencie Mestskej polície Čadca- Mgr.Marcela

Voreková, tel: 041/4332133,alebo 0918 907 470.