• Úvod
  • Novinky
  • Pozor na podvodníkov pri asistenčnom sčítaní obyvateľov od 1.4.2021...

Pozor na podvodníkov pri asistenčnom sčítaní obyvateľov od 1.4.2021 až do 31.10.2021

Upozorňujeme preto obyvateľov, a to predovšetkým našich seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám. Mohli by ich telefonicky alebo osobne kontaktovať podvodníci a ponúkať pomoc pri elektronickom alebo asistenčnom sčítaní. Všetkým, ktorí potrebujú pomoc pri elektronickom sčítaní, odporúčame, aby žiadali o pomoc iba svojich príbuzných, prípadne známych, ktorých poznajú a ktorým dôverujú.

Obyvatelia, ktorí sa nedokážu sčítať sami ani s pomocou blízkych, majú dve možnosti:

- osobne sa dostaviť na kontaktné miesta zriadené obcou či mestom, kde ich sčíta stacionárny asistent, alebo

- telefonicky kontaktovať obec /prípadne call centrum/ a požiadať o pomoc pri sčítaní - mobilný asistent ich príde sčítať priamo domov.

Mobilných asistentov sčítania ustanovuje obec alebo mesto. Budú sa povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu. V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta. Od týchto opatrení sa očakáva eliminácia podvodných konaní - podvodníkom nejde o pomoc, chcú sa dostať do príbytku obete a obrať ju o peniaze či cennosti.  Podľa skúseností polície nepohrdnú ani osobnými dokladmi, ktoré by mohli zneužiť.

Čoho sa vyvarovať a ako postupovať?

  • Nevpúšťajte cudzie osoby v žiadnom prípade domov.
  • Nekomunikujte s osobami, ktoré nepoznáte, a ktoré sa ponúkajú pomôcť vám so sčítaním.
  • Iniciatíva na sčítanie musí prísť vždy z vašej strany a to buď sčítaním sa elektronicky, návštevou na to určeného miesta alebo telefonickou žiadosťou o asistenta, ktorej výsledkom bude dohoda na presnom čase návštevy konkrétnej osoby /meno a priezvisko/.
  • Ak máte čo i len podozrenie z podvodného konania pri sčítaní, okamžite kontaktujte políciu na čísle 159, alebo 158.