Nakupujme bezpečne z pohodlia domova

Bezpečnosť je však dôležitá nielen v aktuálnej pandemickej situácii, ale aj z pohľadu bánk. Nákupy k tohtoročným Vianociam je preto najrozumnejšie vyriešiť z pohodlia domova cez internet. Ako však môžeme sami prispieť k tomu, aby sme sa nepripravili o peniaze najmä pri platbách cez internet?

Platby kartou cez internet sa stali našou každodennou súčasťou, obzvlášť v aktuálnej situácii. Pri každom nákupe je dôležité myslieť predovšetkým na bezpečnosť a dôveryhodnosť stránky, na ktorej nakupujete.

1. Súkromná wifi alebo nakupovanie cez dáta

Platby cez internet by ste mali realizovať zásadne cez overenú wifi sieť. Ak sa nachádzate na verejnom mieste, pri platbe využite radšej svoje mobilné dáta. V konečnom dôsledku sa vám to určite oplatí, pretože tým výrazne znižujete riziko následných nepríjemností.

2. Platba kreditnou kartou

Kreditná karta prináša so sebou množstvo výhod, ak ju využívate pri nákupoch cez internet, platí to dvojnásobne. Pri používaní kreditky nemíňate svoje peniaze, ale peniaze banky. V prípade reklamácie tovaru tak máte svoje peniaze stále na účte. Navyše prípadnú reklamáciu za vás vybaví vaša banka.

3. Limit pre platby kartou cez internet

Odborníci radia, aby sme si správne nastavili internetový limit. Ak nezvyknete platiť kartou cez internet často, tento limit môže byť pokojne aj nula. V prípade, že budete potrebovať zaplatiť za tovar, tak si ho viete v Mobil bankingu na pár klikov zvýšiť na potrebnú sumu. Táto zmena limitu je okamžitá, takže nemusíte na nič čakať a navyše je bezplatná. Po zrealizovaní platby si limit viete znovu dať na nulu a môžete si byť istí, že o svoje peniaze neprídete. Pri akejkoľvek platbe si zároveň treba dávať pozor na to, akú výšku platby potvrdzujete.

4. Pozor na dôveryhodnosť webstránky

Nielen pri platbe cez internet, ale už pri voľbe stránky, z ktorej nakupujete, myslite predovšetkým na dôveryhodnosť a bezpečnosť. Základným znakom, kedy je dobré zbystriť pozornosť, je obyčajná gramatika. Nedôveryhodné stránky majú v textoch často nielen gramatické chyby, ale aj preklepy. Okrem toho odporúčame pozrieť sa, či sú na stránke kompletné údaje o predajcovi, resp. prevádzkovateľovi e-shopu. Všetky dôveryhodné e-shopy používajú na začiatku webovej adresy dobre známu skratku „https“. Dôveryhodnosť stránky si môžete pred nákupom jednoducho overiť na stránke www.scamadviser.com.

5. Zabezpečená komunikácia

Všetky dôveryhodné e-shopy používajú na začiatku webovej adresy dobre známu skratku „https“. Dôveryhodnosť stránky si môžete pred nákupom jednoducho overiť na stránke www.scamadviser.com

6. Pozor na podvodné e-maily

Odborníci odporúčajú, aby ste boli obozretní pri každej e-mailovej správe s požiadavkou na zaplatenie kartou. Podvodní internetoví obchodníci totiž často rozosielajú e-maily, ktoré vyvolávajú dojem, že pochádzajú od dôveryhodného zdroja, napríklad z banky, z pošty alebo zo známej webovej stránky. Odkazy v takýchto správach odporúčame radšej vôbec neotvárať.