Spoločne proti nepovoleným skládkam odpadu

Napriek tomu, že zákon o odpadoch jednoznačne stanovuje oznamovaciu povinnosť vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov vo vzťahu k nelegálne uloženému odpadu na ich pozemkoch, jednoznačne definuje kompetencie obcí a štátnej správy životného prostredia na úseku odpadového hospodárstva, naše mesto hyzdí množstvo nelegálnych skládok odpadu, ktoré sú v mnohých prípadoch aj zarastené inváznymi druhmi rastlín, ktoré sa z týchto miest nekontrolovane šíria do okolitej krajiny.

Mestská polícia Čadca počas letných mesiacov zistila celkom 11 nepovolených skládok odpadu, z ktorých 6 už bolo odstránených. Ostatné skládky boli ohlásené na Mestskom úrade – odbore životného prostredia v Čadci ako i na Okresnom úrade – odbore starostlivosti o životné prostredie v Čadci.

Prevencia je dôležitá

Taktiež hliadka mestskej polície vo svojích rajónoch komunikujeme s domovými dôverníkmi ako i občanmi nášho mesta, kde zámerom  je zvýšenie spoločenského vnímania a skutočného občianskeho záujmu o prevenciu a riešenie závažnej problematiky nelegálnych skládok odpadu, možnosti využívania zberného dvora a pod.

Čo môžeme urobiť spoločne?

Nová právna úprava  problematiky nelegálnych skládok odpadov umožňuje, po prvýkrát v histórii SR, ohlasovať nelegálne uložený odpad obciam a štátnej správe životného prostredia (OÚ – odborom starostlivosti o životné prostredie) aj obyčajným občanom a zaviazať tým orgány verejnej správy ku konaniu. Od 1. januára 2016 môže o vzhľade tejto krajiny rozhodnúť každý občan. Stačí iba chcieť byť súčasťou zmeny ...

Preto sa zapojte spoločne s nami  do mapovania nelegálnych skládok odpadu vo svojom bezprostrednom okolí. V prípade zistenia lokalít s výskytom nelegálnej skládky odpadu informujte o tejto skutočnosti  ihneď Mestskú políciu Čadca, ktorá skládku zmapuje a podklady odošle  na príslušné úrady, alebo pošlite podnet priamo na:

obecný alebo mestský úrad,

miestne príslušný okresný úrad – odbor starostlivosti o životné prostredie,

miestne príslušný okresný úrad – pozemkový a lesný odbor (ak ide o výskyt nelegálnej skládky na poľnohospodárskom pôdnom fonde),

Štátnu ochranu prírody SR (najmä ak ide o nelegálnu skládku odpadu v chránenom území),

správcu toku (ak príslušná nelegálna skládka odpadu predstavuje zásah do prietočného profilu toku alebo sa nachádza v jeho inundačnom území, ako aj v prípade potenciálnej kontaminácie vody),

Slovenskú inšpekciu životného prostredia  (pri závažnom porušovaní  zákona o odpadoch právnickými osobami – obcami, firmami ...).

Problematiku nelegálnych skládok odpadu upravuje § 18 ods. 7) a násl. zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov:

„Ak vlastník, správca, nájomca nehnuteľnosti zistí, že na jeho nehnuteľnosti bol umiestnený odpad, je povinný to oznámiť bezodkladne obvodnému úradu životného prostredia a obci…“ Nesplnenie oznamovacej povinnosti je priestupkom.

Ak sa nezistí pôvodca odpadu na skládke, a ani nedokáže zodpovednosť vlastníka pozemku za vznik skládky, tak odpad musí odstrániť:

→ obec (ak ide o komunálne a drobné stavebné odpady, a to na náklady obce),

→ obvodný úrad životného prostredia (ak ide o iné odpady, a to na náklady štátu).

Prečo sa zaujímať o nelegálne skládky odpadu?

Vplyvy nelegálnych skládok odpadu na krajinu, biotu, ekonomiku a zdravie ľudí:

synantropizácia živočíšnych druhov (priťahovanie škodcov – napr. hlodavcov – k ľudským obydliam, pohyb medveďov, líšok v blízkosti lokalít s uloženým odpadom ...),

riziko zranení detí,

riziko šírenia sa rezistentných druhov baktérií z lokalít s nelegálne uloženým odpadom (mnohé z nich vyvolávajú u človeka závažné zdravotné problémy),

vizuálny impakt v krajine, a tým znižovanie turistickej atraktivity lokality (skládky vytvárajú aj mentálny obraz o obyvateľoch blízkych obcí),

zvyšovanie nákladov obcí  na odpadové hospodárstvo a poplatkov za odpady pre obyvateľov (komunálne a drobné stavebné odpady musí odstraňovať obec na jej náklady, tieto môže následne preniesť do poplatkov za odpady),

postupná strata hrdosti na obec, región, Slovensko ... príklon obyvateľov k ľahostajnosti, bezradnosti a nezáujmu o veci verejné,

potenciálna kontaminácia pôdy a vody,

únik nebezpečných chemických látok do ovzdušia (pri úmyselne zapálených skládkach), atď.

Možností, ako pomôcť dobrej veci a zapojiť sa do ochrany životného prostredia, je veľké množstvo a záleží len na nás. Nezabúdajte, že ide o naše životné prostredie.