• Úvod
  • Novinky
  • Pozrite si, aké podvody na vás online číhajú najčastejšie

Pozrite si, aké podvody na vás online číhajú najčastejšie

Podvody na internete už dostali tisíce Slovákov. Nedajte sa preto nachytať a chráňte si svoje úspory!

NAJČASTEJŠIE PODVODY:

Platba vopred

Najčastejším a zároveň najjednoduchším internetovým podvodom je klasika - vopred zaplatený tovar predávajúci jednoducho nepošle. O týchto zlodejoch sa ľudia najčastejšie bavia v skupine "Podvodníci z marketplace" na sociálnej sieti. Za veľkou časťou podvodov pravdepodobne stojí jeden človek alebo jedna skupina. Podvodníci si stiahnu fotografie úplne cudzích ľudí, vytvoria si účet na sociálnej sieti s falošným menom a na facebookový marketplace, Bazoš či iné miesta, kde sa najčastejšie predávajú nepotrebné veci, nahrajú falošný inzerát - často so stiahnutými fotografiami z iných, cudzích inzerátov.

Na správy obvykle reagujú hneď a peniaze si od vás vypýtajú vždy vopred. V niektorých prípadoch celú čiastku, inokedy len za dopravu. Po prijatí potvrdenia o platbe s vami i naďalej komunikujú, bežne povedia čas a deň, kedy balíček akože odošlú. To sa však nestane. Zvykom je, že keď ich oklamaný človek po pár dňoch konfrontuje, zopár správ si s ním ešte pred zablokovaním vymenia. Obvykle ide o výhovorky typu chorý rodinný príslušník, no po pár správach sa odmlčia a nasleduje zablokovanie. Najzraniteľnejšou skupinou sú mladé mamičky. Rôzne veci pre dieťa sa snažia nakúpiť lacnejšie, no tovar im nakoniec nikdy nepríde a z peňazí sa teší podvodník. Ak by aj šlo "len" o poštovné, skúste si zrátať, koľko denne zarobia, ak si od desiatich vypýtajú po 5€. To už je pekná suma, no nie?

Falošní kuriéri

Druhým najčastejším podvodom sú falošní kuriéri. Tento typ je mimoriadne zradní, pretože pôsobí uveriteľne. Scenár, ako to na vás podvodník skúsi je nasledovný. Opäť predávate nejaký tovar cez internetové portály. Ozve sa vám falošný záujemca, ktorý však hneď na úvod povie, že sa nachádza v nejakom slovenskom meste, obvykle od vás dosť ďaleko.

"Ahoj! Stále predávate," opýta sa vás najskôr falošný kupujúci. "Super! Nevadí vám, keď zaplatím a dohodnem doručenie kuriérom? Dodanie na moje náklady. Som zo Senice. Urobím objednávku a zaplatím vopred, peniaze dostanete na kartu vopred a potom kuriér vyzdvihne tovar od vás," znie nasledujúca správa. Ak vám niečo podobné niekedy prišlo, zbystrite zrak! Vždy totižto ide o PODVOD!

Ak by ste s podvodníkom naďalej komunikovali, pošle vám falošný odkaz, kde máte akože vyplniť svoje údaje. Tento dotazník si však od vás zároveň vypýta aj údaje o vašej karte a nie, nejde o IBAN. Stránka požaduje číslo karty, ktoré ak tam zadáte, stiahne vám z účtu komplet všetko, čo sa tam nachádza. NIKDY nezadávajte číslo karty NIKAM, ak ňou práve nejdete platiť na overenej stránke. Nie je žiadny dôvod, prečo by si od vás skutočný kuriér alebo kupujúci pýtal číslo vašej karty, v takomto prípade by si pýtal váš IBAN.

Podvodné SMS

Aj tretí typ podvodu vám pravdepodobne bude známy. Ide pravdepodobne o najstarší podvod z nášho výberu. Na vaše číslo vám príde SMS, ktorá sa často tvári, ako napríklad správa z banky.

Veľmi často je dokonca banka či inštitúcia uvedená ako odosielateľ SMS. V správe sa píše, že váš účet je v ohrození alebo že pre prebratie balíku musíte zaplatiť dodatočný poplatok. Takmer vždy sa tam nachádza aj odkaz, na ktorý máte akože kliknúť a tým zabrániť krádeži vášho účtu či zaplatiť rôzne dodatočné poplatky.

Ak by ste tak urobili a na stránke z odkazu niečo vyplnili, je dosť reálne, že vám z účtu peniaze zmiznú. Samotný odkaz pôsobí dosť dôveryhodne, väčšinou v ňou podvodníci zmenia alebo pridajú jedno písmeno. Môže teda ísť napríklad o odkaz v tvare - tatraabanka.sk alebo napríklad tatrabamka.sk a podobne.

Ak vám niečo podobné prišlo, určite na to neklikajte! Správu si overte prostredníctvom hovoru s bankou, poštou alebo inštitúciou, ktorej sa to týka.

Falošná láska

Ďalší typ podvodu sa týka viac-menej iba starších, väčšinou osamelých ľudí. Hyenizmus podvodníkov v tomto prípade jednoducho nepozná hranice.

Na profil na sociálnu sieť pošlú vytipovanej - staršej, obvyklej osamelej osobe žiadosť o priateľstvo a zopár pekne vyzerajúcich správ. Začnú spolu komunikovať a zoznamovať sa, pričom z druhej strany obvykle vypadne, že je lekár či dokonca vojak v krajine, kde sú aktuálne nepokoje.

Po nejakej dobe spoločného chatovania si od nič netušiaceho naivného človeka začne pýtať peniaze. Obvykle ide o peniaze akože na návrat do rodnej zeme, alebo na vyplatenie armády, aby z nej človek mohol akože odstúpiť. Vždy ide o podvod a zlodeji takto od nič netušiaceho človeka vyvábia aj celoživotné úspory. Nehovoriac o tom, aké nechutné je zneužívať to, že je niekto osamelý a túži si nájsť partneta.

Účet porušil pravidlá

Najnovším typom podvodu s ktorým musia Slováci bojovať, sa objavil iba nedávno. Na sociálnu sieť vám príde podozrivá správa v ktorej sa hovorí, že váš účet porušil nejaké pravidlá. Odosielateľ vás v správe vyzýva, aby ste klikli na priložený odkaz a potvrdili tak, že ste to vy. Ak to však urobíte, o účet kompletne prídete.

Podvodníci vám na ňom zmenia prihlasovacie údaje, takže sa vám ho, žiaľ ani nepodarí získať naspäť. Aby toho nebolo málo, vašim priateľom sa z vášho účtu začnú zobrazovať rôzne podozrivé odkazy, väčšinou ide o nabádanie na nejaký skvelý zárobok - napríklad o bitcoiny.

I keď pre bežných ľudí nemusí byť tento typ podvodu nejako zvlášť znepokojujúci, ohrozené sú stále vaše dáta napríklad zo správ, ktoré ste poslali. Navyše, účty s vysokým počtom sledujúcich majú pomerne vysokú hodnotu. Influencera by preto podobný podvod dokázal úplne zruinovať.

V prípade akéhokoľvek podozrenia na podvod kontaktujte políciu na tel. 158, alebo 159.