Narkomani varujú deti pred životom s drogami

Mestská polícia Čadca v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám pripravila pre žiakov základných a stredných škôl v meste Čadca  živé knižnice s narkomanmi, ktorí sa liečia z drogovej závislosti. Hlavné posolstvo týchto besied s deťmi a mládežou  bolo „ Ty to nemusíš zažiť“. Celkovo sme navštívili 5 základných škôl a 4 stredné školy v meste Čadca a besied sa zúčastnilo celkom 512 žiakov.

Narkomani  z resocializačného zariadenia Provital z Nitrianského Pravna prišli porozprávať žiakom základných a stredných škôl svoje skutočné životné príbehy, ktoré si prežili s drogami. Prišlo celkom 8 narkomanov a 4 terapeuti, ktorý im pomáhajú sa z drogovej závislosti vrátiť späť do života. Každý príbeh začínal rovnako. Kamarát mi ponúkol drogu, tak som vyskúšal/la. Aj závery boli rovnaké. Drogy im vzali všetko. Rodinu, deti, priateľov, prácu a domov.  Príbehy boli veľmi silné, až neuveriteľné.

Narkoman Filip mal 13 rokov, keď začal s marihuanou, čo bola jeho vstupná brána do sveta drog. Dobre sa učil, športoval, rodina bola jeho veľká opora. Po strednej škole išiel do zahraničia, kde sa dostal už k tvrdým drogám a stal sa závislý na drogách až tak, že musel mať 3 práce, aby si zarobil na drogu, ktorá ho nakoniec pripravila o všetko. Dnes má 31 rokov, minul na drogy všetky svoje peniaze, približne 250 tisíc eur a dnes nemá nič. Nemá priateľov, rodinu a je na ulici, pretože rodina mu dala podmienku, buď liečba, alebo nič. Z jeho partie už zomrelo asi okolo 30 ľudí, ktorí tiež drogovali. Ostatní sú podľa jeho slov v base, alebo ešte na ulici. Filip sa lieči už 5 krát a stále hovorí, že sa bojí ísť domov, pretože drogy vám zatemnia mozog a pri každej príležitosti myslí na drogu. Filipa čaká ešte dlhá cesta, ale my mu samozrejme držíme palce.

Narkomanovi Vladovi  ponúkol marihuanu kamarát v 15 rokoch. Bol to dobrý žiak, ktorý sa dostal aj na strednú školu, ale kôli častej absencii v škole a trestnej činnosti, ktorá samozrejme súvisela z drogami, školu nedokončil. Najskôr okradol celú rodinu, potom pracoval 16 hodín denne, aby si mohol kupovať drogy. Bol závislý na heroíne. Prešiel si pár krát liečením a bol 7 rokov už vo väzení. Potom si našiel priateľku a má syna. Ako mal syn dva roky, tak sa opil a opäť siahol po droge a dva týždne nebol doma a je  opäť v silnej závislosti. Teraz sa lieči znova, lebo  chce vidieť zasa svojho syna a priateľku. Dokonca začal navštevovať večernú strednú školu, pretože bez vzdelanie si nevedel nájsť prácu. Taktiež aj Vladovi držíme palce, aby z cesty, na ktorej práve je nevybočil.

Naším hlavným zámerom týchto aktivít je, aby sa dorastajúca mládež  poučila  zo životných chýb týchto ľudí, videla ich zoči-voči, počula slová ako „ stále som si hovoril/la, že mne sa to nemôže stať,  stále som si myslel/la, že to mám pod kontrolou, toto je moja posledná dávka a podobne. Týmito aktivitami sme nadviazali na protidrogový vlak , kde deti videli príbeh jednej mladej partie, ktorá mala autonehodu pod vplyvom alkoholu a drog a potom videli život partie s drogami. Teraz im ďalší mladí ľudia porozprávali svoje príbehy s drogami a potvrdili,  že život s drogami je naozaj taký , aký už videli aj v  protidrogovom vlaku. Život s drogou jednoducho neexistuje, je to len peklo a život na ulici. Veríme, že 2 x vidieť a zažiť bude pre žiakov dostatočná motivácia k tomu, aby si svoj život nepremárnili a touto cestou, pretože život máme iba jeden. A  samozrejme  veríme, že sme ich inšpirovali  k zodpovednejšiemu správaniu v ich živote, že budú premýšľať nad tým všetkým čo videli a počuli.

Živé knižnice ponúkajú priestor na vytvorenie konštruktívneho dialógu s ľuďmi,  s ktorými sa v bežnej realite nemáme príležitosť stretnúť a porozprávať. Knihy v živej knižnici sú ľudské bytosti a spoločne so samotnými čitateľmi  (našimi žiakmi) vstupujú do kontaktu cez osobnú výpoveď. V živej knižnici môžu nielen hovoriť o sebe, ale dokážu aj odpovedať na otázky čitateľov, a aj vzdelávať. Pre žiakov je to obrovský zážitok, počúvajú so zatajeným dychom a majú veľa otázok, ktoré sa im snažíme vysvetľovať. Mestská polícia Čadca tieto aktivity pripravila s finančnou podporou Mesta Čadca a  Žilinského samosprávneho kraja na základe úspešného  projektu.