• Úvod
  • Novinky
  • Zo sady dokladov od vozidla zmizne od 1.7.2020 zelená karta. Pozor,...

Zo sady dokladov od vozidla zmizne od 1.7.2020 zelená karta. Pozor, zmena nie je okamžitá a čaká nás prechodné obdobie.

Z bielej na zelenú a zo zelenej na bielu. Ešte v druhej polovici minulého roka vodiči pri sebe museli mať bielu “slovenskú” kartu a zelenú “medzinárodnú” kartu. Od októbra minulého roka však bola biela zrušená a jej funkciu na seba prebrala zelená karta. Teraz sa ruší už i zelená karta a používať už budeme iba bielu farbu.

Pre vodiča sa prakticky nič nemení. Novinkou je iba to, že po 1.7. 2020 môžu poisťovne preukaz o poistení automobilu vydávať na bielom podkladovom papieri. To má šetriť jednak životné prostredie, pretože sa nebude používať fyzicky zelený papier, ale biely, ale aj náklady poisťovní a čas vodičov. Karta o poistení vozidla už totiž môže byť biela, vďaka čomu si ju vodiči budú môcť vytlačiť bez problémov napríklad aj na domácej tlačiarni.

Dôležité:

Čaká nás prechodné obdobie, počas ktorého možno mať v aute zelenú i bielu kartu, nie je to problém. Problém nie je, ani keď vám poisťovnňa aj po 1.7. vydá zelenú kartu - majú totiž povolené domíňať svoje zásoby tlačív.

Prečo sa táto zmena deje?

Do budúcnosti sa ráta s tým, že zelená karta by mala byť digitalizovaná a nebude potrebné pri sebe vo vozidle fyzicky držať doklad o poistení. Prechod na biely podkladový papier je paradoxne jeden z prvých krokov smerom ku digitalizácii, pretože umožňuje digitálnu komunikáciu medzi poisťovňou a vodičmi.

Na čo slúžila zelená karta?

Povinné zmluvné poistenie (PZP) musí mať každý automobil. Účelom medzinárodnej zelenej karty bolo preukazovať platnosť PZP. Išlo o dokument, ktorý obsahuje základné informácie o vašom vozidle, o poistníkovi resp. používateľovi vozidla a okrem iného i poisťovni a platnosti PZP.