POZOR NA PODVODNÍKOV CEZ TELEFÓN

Podvodníci využívajú súčasnú pandemickú situáciu na okrádanie seniorov. V banskobystrickom kraji policajti evidujú niekoľko pokusov o podvod na senioroch. V jednom prípade už dôchodkyňu dokonca viezli do banky pre peniaze.

Všetko sa to začalo telefonátom na pevnú linku. 77-ročnej dôchodkyni zatelefonoval muž, ktorý sa predstavil ako zamestnanec krízového centra COVID. Žiadal od nej 8 tisíc eur na injekciu pre jej dcéru, ktorá leží na umelej pľúcnej ventilácii v bratislavskej nemocnici.

Staršia žena zostala po tejto správe v poriadnom šoku. Aj to mohol byť dôvod, prečo si tieto informácie neoverila. Peniaze mu prisľúbila. Podvodník zabezpečil dôchodkyni aj taxík na cestu do banky pre vyzdvihnutie peňazí. Obrovským šťastím bolo, že práve v tom čase jej zavolala dcéra. Bola v poriadku a začala situáciu riešiť. Dcéra, ktorá keď zistila, čo sa stalo, poslala mamu na políciu podať oznámenie. Vyšetrovateľ v Lučenci v tomto prípade začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný v štádiu pokusu.

Tento prípad sa našťastie skončil dobre, aj keď polícia totožnosť páchateľov stále nepozná. Je viac než pravdepodobné, že prísť k peniazom takýmto spôsobom sa budú pokúšať aj naďalej. Tento prípad nebol jediný.Vo viacerých okresoch sme už zaznamenali niekoľko pokusov takýmto spôsobom podviesť seniorov.

Pozor aj  na podvodníkov, ktorí telefonujú seniorom s tým, že ich prídu zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Za vakcínu však musia dôchodcovia zaplatiť. Podvodníci seniorom ponúkajú aj rôzne pochybné lieky, dezinfekcie, rúška alebo oslovujú seniorov, že im spravia nákup a žiadajú peniaze vopred.

Upozornite preto svojich starších príbuzných, aby boli opatrní a neprišli o svoje úspory.