• Úvod
  • Novinky
  • Sezóna krádeží bicyklov je tu. Viete, ako ochrániť ten svoj?

Sezóna krádeží bicyklov je tu. Viete, ako ochrániť ten svoj?

Bicyklovanie je stále viac „in“. To znamená nielen viac bicyklov na cestách, ale aj mnoho drahších kusov. Túto situáciu sa snažia patrične využiť aj zlodeji. Počet krádeží bicyklov narástol za posledných 5 rokov takmer 5-násobne. Preto si bicykel treba chrániť čo najlepšie, to znamená viacnásobne: kvalitným zámkom, uzamknutým odkladacím priestorom, ale aj poistením. Počet krádeží bicyklov stúpa, miznú priamo z pivníc či garáží, ale aj z verejných priestranstiev. Bicykel je totiž tovar, ktorý sa dobre predáva a stojí nemalé peniaze.

Podľa policajných štatistík bolo za minulý rok 2016 odcudzených až 844 bicyklov v celkovej hodnote 690-tisíc eur. Za posledných päť rokov je to nárast o 103 percent! A to určite nie sú započítané všetky. Mnohí majitelia "starších tátošov" sa vzdali planých nádejí, že sa ich bicykel nájde a krádež ani nenahlásili. Veď škodu im aj tak nikto neuhradí. Nové a drahé bicykle sa neraz kradnú na objednávku a končia v zahraničí, aby sa nedali vystopovať.

Základným opatrením na ochranu bicykla je kvalitný zámok. Najobľúbenejšou voľbou je zámok typu U. Je zo spevnenej ocele a má dvojnásobný zámok na obidvoch koncoch. Je natoľko pevný, že sa nedá prestrihnúť žiadnymi kliešťami ani zničiť kladivom. Pri kúpe takéhoto zámku sa uistite že je vyrobený z tvrdenej ocele. Lacnejšia alternatíva zámku typu U nemusí byť z tvrdenej ocele ale len klasickej a je viac pravdepodobné, že ho zlodej zničí. Nevýhodou týchto zámkov je, že sú ťažké a neskladné. Na druhej strane dokážu zamknúť obe kolesá a rám o stojan, takže sa nemusíte báť, že prídete o koleso.

Naopak, káblový zámok (na kľúč či kód) je najmenej bezpečný: dá sa ľahko prestrihnúť. Strednou cestou sú reťazové zámky: sú dostatočné pevné, aby odolali zlodejom a skladnejšie ako U-zámok. Počas jazdy ho môžete bez problémov nosiť pripevnený na ráme. Vyberajte si reťazový zámok, ktorý je v pevnom obale, aby sa ochránila reťaz a zároveň, aby ste si nepoškodili rám bicykla. Bicykel treba upevňovať o pevné predmety (nestačí iba zamknúť koleso o rám): ideálne sú stojany v tvare obráteného U alebo v tvare A, prípadne dopravné značky a zábradlia. Ak parkujete na verejných miestach, voľte rušné miesta a miesta, na ktoré dovidíte.

Kedy pomôže poistenie ?

Bicykel sa nedá poistiť samostatne, ale viete ho zahrnúť do poistenia domácnosti. Bicykel si nekupujú ľudia preto, aby ho držali pod zámkou, ale aby na ňom jazdili. Veľa bicyklov však "zmizne" z uzamknutých priestorov - pivníc, kočikární, spoločných priestorov. Za určitých podmienok sa škode dá predísť vďaka poisteniu. V niektorých poistkách je bicykel krytý v rámci poistenia domácnosti, spolu s ďalším hnuteľným majetkom a je chránený v mieste poistenia. Miestom poistenia okrem bytu je aj priestor, ktorý tvorí príslušenstvo bytu, napríklad pivnica alebo iný uzamykateľný priestor, ktorý používa výlučne majiteľ bytu, teda nie kočikáreň, do ktorej majú prístup všetci obyvatelia bytovky. V prípade rodinného domu je miestom poistenia okrem domu aj vedľajšia stavba - garáž v mieste poistenia rodinného domu, prípadne aj na inom mieste ako je rodinný dom, ak je to v poistnej zmluve dohodnuté. Bicykel je, podobne ako celá domácnosť, chránený proti všetkým rizikám, ktoré si majiteľ domácnosti zvolí. Riziko krádeže a lúpeže je pritom súčasťou už základného balíka poistenia domácnosti. Pri vzniku škody na bicykli, alebo pri odcudzení bicykla si poisťovňa neuplatňuje amortizáciu, vďaka čomu si klient po vzniku škody môže zabezpečiť bicykel rovnakých parametrov v aktuálnej trhovej hodnote.

Krádeže na dovolenke či výlete

Ak idete bicyklovať do zahraničia, ochráni váš bicykel cestovné poistenie s poistením batožiny. Ak prepravujete bicykel v aute, mal by byť umiestnený v riadne uzamknutom batožinovom priestore motorového vozidla, nemal by byť viditeľný zvonku alebo zasahovať do interiéru motorového vozidla (priestor, ktorý je určený na prepravu osôb).

Ako pri každom poistení (auto, byt, dom...), aj v tomto prípade je zabezpečenie podmienkou uhradenia škody. Pri krádeži musí byť násilne prekonaná ochrana, či už v podobe vylomených dverí alebo odstráneného zámku. Ak by ste bicykel nechali bez zabezpečenia proti krádeži, riskujete, že vám škodu nikto nenahradí.

Ak vám bicykel odcudzia zo "stojana pred chatou", poistenie sa naň nevzťahuje, keďže podľa poistných podmienok nebol uchovaný a dostatočne zabezpečený visiacou zámkou alebo cilindrickou vložkou. Keby bol bicykel odcudzený z penziónu pri lúpeži alebo ho poistený majiteľ odovzdal v ubytovacom zariadení do individuálnej úschovy, bicykel je krytý v rámci cestovného poistenia v ktorom je pripoistená batožina, alebo športová potreba.

Čo robia praví „bikeri“

V izbe môžete „bike“ zavesiť pod stropom. V plafóne majú  hmoždinky-háčiky a vešajú ho za gumy, čo sa používajú v aute na upevnenie nákladu na strechu, alebo v kufri. Ďalším tradičným miestom uskladnenia je balkón alebo lodžia.  Ak bývate v paneláku, jedine do bytu. Na ulici pred obchodom alebo prácou by rozhodne bicykel nenechávali. Tým, ktorí sa už stali obeťou krádeže môže pomôcť databáza http://www.mtbiker.sk/ukradnute. Obsahuje fotografie a krátke informácie o ukradnutých bicykloch. Mali by si ju dobre prezrieť aj ľudia, ktorí práve idú kupovať bicykel spod ruky... Aby ten ich, nebol náhodou jeden z kradnutých a hľadaných.

Nedajte zlodejom šancu a nezabúdajte na tieto jednoduché pravidlá:

- zaobstarajte si kvalitný kovový uzamykací systém,(kúpte si čo najhrubšiu reťaz alebo kvalitnejší zámok v tvare U),

- bicykel pripútajte k pevnému stojanu, zábradliu alebo stĺpu, najlepšie sú cyklostojany typu A, alebo obrátené U,

- ak športujete v skupinke, pri odstavených bicykloch nech niekto vždy zostane,

- bicykel postavte na také miesto, aby ste naň aj z obchodu videli,

- cenné veci a vybavenie bicykla si vždy zoberte zo sebou (tašky, tachometer ),

- pouvažujte nad najmodernejšími spôsobmi ochrany - GPS lokátorom a mikročipmi, ktoré umožnia identifikáciu bicykla pri ďalšom predaji.

Pri spoločných priestoroch bytového domu vyžadujú poisťovne zámok a mrežu. Ak ich nemáte takto zabezpečené, je lepšie bicykel uskladniť v byte.

Je dôležité mať odložený doklad o kúpe bicykla a výbavy. Ak ho nemáte, poisťovňa oceňuje hodnotu bicykla podľa tabuliek, ktoré nezohľadňujú napríklad extra výbavu.

Čo robiť, keď vám ukradnú bicykel?

Ak vám ukradnú bicykel, je potrebné okamžite volať políciu a spísať zápisnicu. Uveďte do nej čo najpresnejšie typ bicykla vrátane extra výbavy a jeho cenu. Nezabudnite popísať, ako bol bicykel zabezpečený. Policajnú zápisnicu budete potrebovať pri nahlásení krádeže v poisťovni. Okrem nej so sebou prineste aj doklad o kúpe, prípadne fotografiu bicykla.